Віталій Рубан: відеопроцес з субтитрами над портретом Олени, відео з коментарями
Віталій Рубан: жіночий портрет, замовлення портрета по фото
Віталій Рубан: портрет жінки на тлі річки, процес письма над портретом

ВІДЕО

ПОРТРЕТ ОЛЕНИ

Портрет Олени. Цей портрет замовлений чоловіком для своєї коханої дружини. Зараз кладеться товстим шаром акрилова фарба. Використовуються різні кольори. На небі теплий світлий акрил, на деревах теплий темніший, на воді ще темніший, аж червоний. Пишемо широкою кистю якомога пастозніше. Після того, як акрил засохне, продовжується робота олійними фарбами. Олія кладеться меншим тонкішим шаром. В деяких місцях вона просвічується. За рахунок цього виходить цікавіший колір, ніж у випадку, коли фарби просто кладуться на біле грунтоване полотно. Із застосуванням напівпрозорості можна отримати колір, який не вийде при звичайному змішуванні фарб. Волосся Олени пропрацьовуємо від темних до світлих кольорів. Першим шаром для її обличчя і рук було використано акрилові білила пастозно. Але ця пастозність дещо стриманіша, ніж для усіх інших крім обличчя і рук елементів портрета. Після засихання першого білого акрилового шару наступний зроблений теплим акрилом жовтою вохрою вже напівпрозоро. Так, акрилом як і олією теж можна писати напівпрозоро. Після висихання двох кольорів акрилу розпочато роботу олійними фарбами. Недопрацьоване в перших шарах допрацьовується в наступному шарі. Робота над обличчям - це кропітка робота. За рахунок того, що перший пастозний акриловий шар достатньо грубий, виконується грубими кистями і мастихіном, то вся подальша промальовка по ньому наступними олійними шарами фарби дещо ускладнюється. Вже приходиться писати по площині полотна, що вже має нерівномірний рельєф і відблиск. На цьому рельєфі з нерівномірним відблиском складніше прописати всі деталі, які є на фотографії. Каштанове волосся Олени на сонці має багато різних відтінків: майже чорний - умбра, коричневий - марс, вохра, червоний колір - кадмій і навіть блакитний - це як відблиск яскравого сонячного вечірнього неба. Всі ці кольори треба обов'язково показати, разом в комплексі вони складають всю ту красу, увесь той об'єм шикарного волосся, який має наша героїня. Руки також потребують ретельного пропису: від освітлених її частин до тіньових для того, щоб передати об'єм цієї витонченої частини тіла. Годинник на руці залишаємо, а от телефон-смартфон приберемо, бо він не дуже потрібен. На платті пропрацьовуються головні кольорові плями, на ньому теж дуже багато різних відтінків. Полотно плаття з першого погляду начебто біле, але, з появою яскравого вечірнього світла, на ньому з'являється різнобарв'я кольорів. В освітленій його частині є і білий і рожевий і трошки темніша вохра. А в тіньовій частині плаття - блакитні, фіолетові і коричневі кольори. Розпочато процес пропису квіточок. Кожна з них має бути на своєму місці. Темно-червоним прописуються тіні квіточок, а світло-рожевим - освітлену їх частину. Необхідно додати й жовті і світло-зелені листочки. Робота триває крок за кроком. Обличчя, волосся, плаття, знову обличчя. Переключання відбувається за покликом серця.
Процес завершено!
Перший шар. Пастозний акрил. Він виконаний мастихіном і широкою кистю. Пастозність на обличчі і руках стримана.
Другий шар. Олія. Для портрета в цілому це вже другий шар. А олійний - перший. Закладено основні ударні кольори, але деталей ще немає. В ньому вже проявлена вся сонячність портрета. Цей шар повністю не перекриває нижній акриловий. Світла вохра дає тепло небу, темна вохра - лісу, а червоний акрил дає глибину синяві річки позаду Олени.
Третій. Вже пропрацьовано більшість деталей по всій поверхні полотна: обличчя, плаття, руки, дерев'яні стійки, вода, ліс.
Четвертий. Майже вся робота виконана, але потребує уточнення деталей. Ці деталі малопомітні для невибагливого глядача, але я, як виконавець, що живе з цією роботою певний час свого життя, повинен їх внести.
І, нарешті, останній фінальний п'ятий допрацьований шар! Наша Олена готова до видачі моєму замовнику і своєму чоловіку, який страшенно скучив за нею.
Можна порівняти портрет з фотографією. Корпус тіла випрямлено, щоб портрет зручніше сприймався глядачем. Телефон з лівої руки прибрано, оскільки середній час життя цих нами улюблених пристроїв з різних причин невеликий. Господарки їх відносно часто змінюють на кращі моделі, тому прийнято рішення прибрати його, він там не обов'язковий. При хороших умовах збереження портрет обіцяє жити значно довше, ніж смартфон. По портретах старих майстрів ми бачимо, що при дбайливому ставленні олійні портрети можуть зберігатися десятиліттями, а навіть і століттями.
Якщо під час перегляду відео у вас виникли питання, то задавайте їх на ютубі під цим відео сміливо. Якщо мій рівень знань дозволить дати вам відповідь, то без неї вас не залишу. На все добре!